≡≡ MENU

HLAVNÍ MENU

V. Dlouhý: Informace k nově schváleným kompenzačním programům a generálnímu pardonu ministryně financí (9.3.2021)

Vážení kolegové,

v rámci svého dnešního sdělení bych vás rád informoval o nově schválených kompenzačních programech a také o již v pořadí 16. generálnímu pardonu ministryně financí A. Schillerové.

Na úvod mi ale dovolte, abych nejprve poděkoval vám všem, kteří jste se i přes nekomfortní termín pro realizaci povinného testování a počáteční omezenou nabídku samotestovacích sad na trhu, skvěle zhostili této nové povinnosti. Těší mě, že testování také probíhá na dobrovolné bázi v menších firmách, na které se Mimořádné opatření Ministerstva zdravotnictví nevztahuje. V neposlední řadě bych rád rovněž ocenil společnosti, které se rozhodly vyslyšet doporučení Hospodářské komory a v rámci svých individuálních možností maximálně využívají práci z domova.

Vyjma testování a distanční práce patří mezi základní opatření proti šíření Covid-19 samozřejmě také nošení funkčních a bezpečných výrobků chránící dýchací cesty. Návod, jak si vybrat správný respirátor, připravil pro spotřebitele Úřad pro technickou normalizaci, metrologii a státní zkušebnictví (ÚNMZ). Informační leták s návodem, na kterém se autorsky podílela vzdělávací a konzultační společnosti Porta Medica, naleznete níže.

 

Nové kompenzační programy

Vláda na své pondělní schůzi schválila obecné podmínky dvou nových univerzálních kompenzačních programů, které by měly nahradit roztříštěné dílčí odvětvové programy. Z tohoto pohledu na jedné straně oceňuji, že se vláda rozhodla vyhovět podnikatelům v požadavku, aby vznikl jeden univerzální program. Na druhou stranu ale kvůli přísnější podmínce pro vznik nároku na kompenzaci, tedy polovičního propadu obratu, mám vážnou obavu, že program nebude dostatečně účinný k tomu, aby pomohl všem podnikům, kteří pomoc potřebují. Věřím však, že i podle vývoje pandemie bude vláda flexibilně program upravovat. Přestože se nepodařilo prosadit příznivější kritéria, je na místě dodat, že na rozdíl od jiných programů, které vláda přijímala bez diskuse s podnikateli, tato podpora byla s podnikateli předem projednána. Stanovisko HK ČR si můžete přečíst v této tiskové zprávě. Bližší informace k jednotlivým programům jsou uvedeny níže.

  • Pro firmy, jejichž model podnikání předpokládá výrazné nasazení pracovní síly a zejména pro menší firmy byl navržen program COVID 2021. Jde o program založený na podobném principu jako nedávný COVID – Gastro – Uzavřené provozovny. Denní výše dotace je dána součinem počtu zaměstnanců a částky 500 Kč, nejmenší denní výše dotace je však 1 500 Kč. Do počtu zaměstnanců se však nepočítají tzv. dohodáři. Dotaci může čerpat i OSVČ na tzv. spolupracující osoby (zpravidla rodinné příslušníky). Podpora bude poskytována na období od 11. ledna 2021. Klíčovým parametrem pro vstup do programu je pokles tržeb za rozhodné období alespoň o 50 %. Rozhodným obdobím jsou – prozatím – první 2 měsíce letošního roku. Srovnávacím obdobím, vůči kterému se pokles měří, jsou buď první 2 měsíce roku 2019, nebo roku 2020 podle toho, co si žadatel vybere. Zvláštní srovnávací období má být stanoveno pro „novější“ podnikatele. Dotaci z programu nelze kombinovat s druhým univerzálním programem COVID – Nepokryté náklady ani s kompenzačním bonusem. Přípustné je jen souběžné čerpání prostředků z programu Antivirus. Poznamenávám, že souběh s kompenzačním bonusem je vyloučen už nedávno přijatým zákonem o kompenzačním bonusu, takže podmínky programu jen reprodukují platnou právní úpravu. Obecné podmínky programu jsou ZDE. Detaily pak budou upřesněny až v rámci výzvy ministerstva.

HK ČR v procesu přípravy programu usilovala, aby vstupenkou do programu byl již mírnější pokles tržeb (konkrétně 30% nebo 40% pokles) a aby se do počtu zaměstnanců nějakým způsobem započítávali tzv. dohodáři i osoby dodávající žadateli služby/práci na základě jiné než pracovněprávní smlouvy. Bohužel vláda naše požadavky odmítla.

  • Druhým univerzálním programem je COVID – Nepokryté náklady. Obecné podmínky programu naleznete ZDE. Platí, že podnikatelé se budou muset rozhodnout, který z obou alternativních univerzálních programů případně použijí. I zde bude přípustný souběh s čerpáním příspěvků z programu Antivirus, avšak COVID – Nepokryté náklady nebude možné kombinovat s kompenzačním bonusem. COVID – Nepokryté náklady bude zřejmě preferován těmi z vás, pro které nejsou mzdy výrazně převažující nákladovou položkou, a rovněž středními a většími firmami. I zde je obdobná vstupenka jako u programu COVID 2021, tedy pokles obratu za rozhodné období (jsou jím opět první 2 měsíce roku 2021) oproti stejnému období roku 2019 nebo 2020 alespoň o 50 %. I zde se předpokládá zvláštní srovnávací kritérium pro „novější“ firmy. Podmínky programu předvídají případné posouvání hranice rozhodného období v čase v závislosti na pokračování mimořádných protiepidemických opatření. Žadatel se musí prokázat výkazem zisku a ztráty z mezitímní účetní závěrky a vykázaný hospodářský výsledek musí korigovat jak na straně výnosů, tak na straně nákladů. Očekávám, že podrobné informace o položkách, které bude nutné korigovat, budou uvedeny ve vlastní ministerské výzvě k programu. Případná podpora se poskytuje ve výši 60 % z korigované ztráty. Maximální výše podpory pro žadatele v rámci jedné výzvy programu představuje 40 milionů Kč.

I u tohoto programu jsme požadovali zásadní změny parametrů. V rámci ostrých diskusí s MPO jsme navrhovali vstupní kritérium ve výši 30, nebo alespoň 40% poklesu obratu. Pokud jde o vlastní výši kompenzace, odkazovali jsme na limity dané tzv. Dočasným rámcem EU, který umožňuje podporu ve výši až 90 % korigované ztráty u mikropodniků a 70 % u ostatních firem. Poukazovali jsme i na malou vstřícnost programu zejména pro malé firmy, které si neauditují své účetnictví. Bohužel, vláda našim požadavkům ani v případě tohoto programu nevyhověla.

 

  1. generální pardon ministryně financí

Jsem rád, že ministryně financí vydala další generální pardon, kterým reaguje především na žádost HK ČR, aby byla i letos živnostníkům fakticky prodloužena lhůta pro podávání daňového přiznání k dani z příjmů. Pardon ji tak prodlužuje o měsíc jak u těch fyzických osob, které podávají přiznání v listinné podobě, tj. až do 3. května, tak u poplatníků, co podávají přiznání v elektronické formě – ti mohou bez sankcí splnit své povinnosti až 1. června. Generálním pardonem se také prodlužuje stávající osvobození od DPH pro respirátory třídy FFP 2 a vyšší, a to na plnění uskutečňovaná až do 3. června 2021, čímž by měly být tyto ochranné prostředky pro spotřebitele cenově dostupnější. Rozhodnutí o prominutí je zveřejněno ve Finančním zpravodaji č. 16/2021.

Pokud jde o povinnosti živnostníků, doufám, že rezorty MPSV a Ministerstva zdravotnictví zareagují na posun lhůty pro přiznání k dani z příjmů adekvátním prodloužením lhůt pro podávání přehledů České správě sociálního zabezpečení a zdravotním pojišťovnám.

Aktuální informace, stanoviska a aktivity HK ČR průběžně publikujeme na www.komora.cz, www.komoraplus.cz či v pravidelném Newsletteru HK ČR.

Přeji vám mnoho sil a pevné zdraví,

Vladimír Dlouhý, prezident Hospodářské komory ČR

Hospodářská komora České republiky
Florentinum (recepce A), Na Florenci 2116/15  110 00 Praha 1
www.komora.cz

Copyright © 2021 Okresní hospodářská komora Ústí nad Labem